ШАНУВАЛЬНИКІВ БАГАТОГРАННОЇ ТВОРЧОСТІ ПЕДАГОГА, КРАЄЗНАВЦЯ, ПИСЬМЕННИКА СТЕПАНА КУРИЛА-ШВАНСА ЗІБРАЛА ДНЯМИ ШКОЛА СЕЛА ДОРОСИНІ НА
ЛІТЕРАТУРНИЙ РАНОК ПАМ′ЯТІ.
І перший виступ – «Роль та місце села Доросині в історії Волині». Директор школи Ярослав Троцюк коротко ознайомив присутніх з історією села, факти якої і стали документальною основою романів С. М. Курила – Шванса « На шляхах звивистих» та «У вихорі війни». На закінчення він зазначив, що постать Шванса ще має стати об’єктом дослідження у волинєзнавстві як педагога, так і людини, чий багатий життєвий досвід та наполегливий краєзнавчий пошук, помножені на літературний хист, вилилися у написання яскравих художньо – документальних книг.
Були ці книги ( три – про Доросині («На шляхах звивистих», «У вихорі війни», «Село Доросині і його люди»), а ще – «Ад’ютант генерала Домбровського (У розблиску громовиці)», «Це було на Червенській Русі», збірки новел і оповідань «Доземний уклін Вам, мамо», «Убита радість», «Тато, вернися!» «Запізніле вибачення», «На мисливських просторах»,»Вірність і зрада», «Дякую, тобі, Галинко») на почесному місці в святково прибраному спортивному залі школи. А серед гостей у першому ряду – дружина педагога – письменника Олександра Захарівна Шванс. У своєму слові – спогаді вона розповіла, що «Степан Миколайович був надміру скромним, не хотів, щоб його возвеличували, та й часу для того не мав. Волів за краще спілкуватися зі старими людьми, яких дуже любив та поважав і від яких черпав мудрість».
Пригадали, якою людиною та вчителем був Степан Миколайович, його учень та упорядник третьої книги, заслужений журналіст України, засновник творчої премії Степана Курила – Шванса Василь Федчук та ведуча літературного ранку, вчителька школи Наталія Сітовська.
У ці спогади органічно впліталися рядки книг, написаних Степаном Курилом – Швансом і прочитаних та інсценізованих учнями школи, пісні, які він любив і які прозвучали у виконанні аматорського колективу місцевого будинку культури, уривок з телефільму «На гостини до Шванса», сучасні пісні у виконанні талановитої юної доросинівки Катерини Василевської, вірші, присвячені Степану Миколайовичу. Пам'ять письменника вшанували хвилиною мовчання.
Ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти Петро Олешко у своєму виступі говорив, що за життя Степана Шванса не був знайомий з ним, але пізнає його за прочитаними новелами, які він високо оцінив ще й з точки зору педагогіки. Разом з тим він зауважив, що Степан Миколайович залишив по собі слід і слово, а ще - учнів, які продовжують його справу. Петро Степанович вручив Подяки ВІППО за вагомий внесок у розвиток краєзнавства та залучення учнівської молоді до науково-дослідного пошуку в історії волинського краю вчительці української мови та літератури ЗОШ с. Доросині Наталії Сітовській, директору школи Ярославу Троцюку, методисту Рожищенського РМК Валентині Мохнюк.
Не залишати історичну пам'ять напризволяще закликав голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор, завідувач кафедри СНУ ім. Лесі Українки Геннадій Бондаренко. У своєму виступі він, зокрема, повідомив, що художньо-документальна трилогія про село Доросині включена в програму волинєзнавства, тож з творчістю непересічного земляка юні волиняни знайомитимуться, вивчаючий цей курс.
Збірку методичних розробок уроків літератури рідного краю за творами С.М. Курила-Шванса, підготовлених вчителями - філологами району, передала в куточок письменника в музеї історії села методист РМК Валентина Мохнюк. «Хотілося б, щоб у музеї історії освіти Волині також знайшлося місце для експозиції про доросинівського педагога – письменника», - зазначила вона.
Віддаючи любов і шану Степану Миколайовичу за його невсипущу працю, за талановите перо та чуйне серце, що билося в такт із серцями героїв його твору, тепле слово про письменника-земляка віршованими рядками мовила жителька Доросинь Надія Банада.
Холодного зимового дня на могилу письменника на сільському кладовищі лягли квіти суму та печалі. Увіковічнюючи своїм словом історію Доросинь та пам'ять про своїх односельчан, Степан Курило-Шванс тим самим увіковічнив і себе. «І не обірветься доросинівський родовід, не зникне коріння, не замулиться криниці чисте джерело»: історію села пишуть нові покоління.
Раїса Мацюк
|